کابین یا اتاق عقب وانت که به آن اتاق وانت هم می گویند محفظه ای سرپوشیده در عقب وانت است که برای کاربردهای مختلفی از آن استفاده می شود. اتاق عقب وانت در مدل های مختلفی طراحی و تولید می شود که امروزه جنس بدنه آن ها هم معمولا از فایبرگلاسساخته می شود. البته جنس فلزی، چوبی و برزنتی هم در اتاق عقب برخی خودروها  استفاده می شود. با بیشتر شدن ساخت این اتاق عقب ها در خودروهایی همانند وانت پراید و به منظور صرفه جویی در مصرف سوخت و هم چنین کاهش استهلاک خودرو، رانندگان ترجیح دادند که برای وانت های خود از اتاق عقب های سبک تر که به شکل آیرودینامیک ساخته شود که زیبایی و مقاوم بودن آن ها هم بیشتر می شود استفاده کنند. در این مقاله قصد آن را داریم تا انواع اتاق عقب و موارد کاربرد آن را مورد بررسی قرار دهیم.

آنچه در این مقاله می خوانید:

 • فایبرگلاس چیست و اتاق عقب فایبرگلاس چه مزایایی نسبت به مواد دیگر دارد؟
 • مراحل ساخت اتاق عقب وانت
 • مرحله طراحی و مدل سازی
 • مرحله تولید
 • مرحله رنگ آمیزی
 • مرحله مونتاژ
 • مرحله کنترل کیفیت
 • خودروهایی که اتاق عقب برای آن ها نصب می شود
 • اتاق عقب تویوتا هایلوکس
 • اتاق عقب نیسان پیکاپ
 • اتاق عقب وانت مزدا
 • اتاق عقب کاپرا
 • اتاق عقب فوتون
 • اتاق عقب پیکاپ آمیکو
 • اتاق عقب پیکاپ وینگل
 • اتاق عقب آریسان
 • اتاق عقب وانت پراید
 • اتاق عقب پیکاپ گونو
 • اتاق عقب ایسوزو پیکاپ
 • اتاق عقب وانت ال 90
 • اتاق عقب وانت شوکا
 • اتاق عقب نیسان زامیاد
 • اتاق عقب تویوتا لندکروزر
 • آرمن کابین، پیشرو در ساخت اتاق عقب خودروها

فایبرگلاس چیست و اتاق عقب فایبرگلاس چه مزایایی نسبت به مواد دیگر دارد؟

فایبرگلاس پوششی است که از ترکیب مواد نفتی با پشم شیشه ساخته می شود. فایبرگلاس به دلیل سبکی و مقاومت بسیار بالا کاربردهای زیادی دارد. از جمله کاربردهای فایبرگلاس می توان در ساخت انواع ایرانیت ها، کانوپی ها، سپر خودروها، سیلوهای سیمان و مخازن نگهداری مایعاتی همانند اسیدها، سپتیک تانک ها و ….. اشاره کرد.

اتاق عقب فایبرگلاس نسبت به دیگر موادی که در ساخت کابین عقب استفاده می شود این مزایا را دارد: سبک بودن، مقاومت بسیار زیاد، مقاوم در برابر اشعه های خورشید و اشعه های دیگر همانند UV، قابلیت تولید با هر سطحی از کیفیت و طرح، داشتن خواص مکانیکی، فرم پذیری، زیبایی ظاهری و هم چنین ساخت اتاق عقب از فایبرگلاس نسبت به سایر مواد به لحاظ اقتصادی به صرفه تر است.

مراحل ساخت اتاق عقب وانت

طراحی و ساخت اتاق عقب وانت ها معمولا شامل پنج مرحله است که در ادامه به توضیح مختصر هر یک از مراحل می پردازیم.

مرحله طراحی و مدل سازی

در این مرحله طراحان قالب ها و طرح های جدید و متنوع کابین عقب وانت را طراحی کرده و پس از تمام شدن کار طراحی آن ها را به بخش تولید می فرستند.

مرحله تولید

در ابتدای کار مرحله تولید، اپراتورها اقدام به شسشتو و روغن کاری قالب ها می کنند. پس از آن مواد فایبرگلاس با سایر لایه های الیاف به درون قابل ها ریخته شده و ترکیب ماده رزین را روی آن می کشند. این عمل ممکن است چند مرتبه تکرار شود. پس از خشک شدن کامل مواد درون قالب ها، محصول به بخش رنگ فرستاده می شود.

مرحله رنگ آمیزی

در مرحله رنگ آمیزی مواد اضافی محصول تولید شده ابتدا سمباده زنی و سنگ زنی می شود. پس از آن این محصول روی رگال مخصوص قرار داده می شود تا آستر ضد ساییدگی روی آن کشیده شود. سرانجام هم رنگ های مخصوص روی محصول به صورت اسپری پاشیده می شود.

مرحله مونتاژ

در این مرحله قطعات قالب ریزی شده به هم متصل می شود و سایر قطعات فلزی و غیر فلزی همانند قفسه، قفل ها، دستگیره ها، درب لولایی، کرکره بغل، جک، شیشه های نشکن و …. هم به کابین ساخته شده اضافه می شود.

مرحله کنترل کیفیت

مرحله کنترل کیفیت، کار نظارت بر مواد اولیه و آزمایش روی آن، نظارت بر قالب ریزی و مونتاژ و نهایتا تست محصول پایانی با انجام آزمایش هایی همانند ضربه زدن به دیواره های اتاق، اشتعال پذیری فایبرگلاس، سختی سنجی آن و …… روی محصول نهایی انجام می شود.

در ادامه مقاله خودروهایی که اتاق عقب برای آن ها طراحی، ساخته و روی آن ها نصب می شود نام برده شده است.

اتاق عقب تویوتا هایلوکس

از آن جایی که تویوتا هایلوکس خودرویی گران قیمت و جادار بوده، به لحاظ نصب اتاق عقب هم فضای بزرگی در عقب این خودرو فراهم است. جنس اتاق عقب تویوتا هایلوکس از فایبرگلاس بوده و کیفیت  و مرغوبیت مواد اولیه آن تضمین شده هست. اتاق عقب تویوتا هایلوکس کاملا با ساختار این خودرو منطبق بوده و شیشه های آن هم از نوع کشویی و ثابت طراحی و ساخته می شود. مقاومت در برابر شرایط نامساعد جوی، خورده نشدن، ضد اشعه خورشید بودن، داشتن عمر مفید بالا و داشتن رنگ های مختلف از جمله مزایایی است که برای اتاق عقب تویوتا هایلوکس باید استفاده کرد.

اتاق عقب تویوتا هایلوکس

اتاق عقب تویوتا هایلوکس، شیک و مقاوم

اتاق عقب نیسان پیکاپ

اتاق عقب یا کابین عقب نیسان پیکاپ در دو مدل طراحی و ساخته می شود که یک مدل آن مخصوص وانت پیکان تک کابین و مدل دوم هم برای وانت نیسان دو کابین تولید می شود. کابین عقب خودروی نیسان پیکاپ متناسب با وزن خودرو تولید شده و در آن سطوح دیواره داخلی کابین لایه ای از موکت باکیفیت دارد که به لحاظ سرما و گرما داخل کابین را عایق بندی می کند. کنوپی هایی که در این کابین نصب می شود همگی ضد آب و  اشعه خورشید بوده و دچار خوردگی هم نمی شوند. رنگ آمیزی اتاق عقب این خودرو از بهترین رنگ های موجود استفاده می شود و حتی با توجه به سلیقه مشتری هم این کار انجام می شود.

اتاق عقب نیسان پیکاپ

اتاق عقب نیسان پیکاپ

اتاق عقب وانت مزدا

بی تردید یکی از دوست داشتنی ترین خودروهای وانت در ایران وانت مزداست که رانندگان از این خودرو رضایت بسیاری دارند. قدرت زیاد، استحکام و کارایی،  توان جابجایی بار زیاد، حرکت نرم و روان آن از جمله مزایای مهم این خودرو محسوب می شود. اتاق عقب این وانت مزدا در دو مدل برای خودروهای تک کابین و دو کابین طراحی و ساخته می شود.

اتاق عقب وانت مزدا مزایای متعددی دارد. از جمله این که کنوپی های این اتاق عقب ضد اشعه خورشید، شد آب و مقاوم در برابر خوردگی و ساییدگی است. رنگ آمیزی اتاق عقب متناسب با نوع رنگ بدنه خودرو انجام می شود و از مرغوب ترین رنگ برای این کار استفاده می شود. دستگیره های زیبا که قفل های آن کامپیوتری بوده و سایر یراق آلات استفاده شده در آن همگی بر زیبایی کابین عقب وانت مزدا افزوده است.

اتاق عقب وانت مزدا

اتاق عقب تویوتا وانت مزدا

اتاق عقب کاپرا

اتاق عقب خودروی کاپرا از جنس فایبرگلاس ساخته می شود. علاوه بر این طراحی آیرودینامیکی آن علاوه بر بیشتر کردن سرعت به دلیل بادشکن بودن می تواند موجب حفظ تعادل خودرو به هنگام رانندگی و حمل بار زیاد هم شود. در کنوپی اتاق عقب کاپرا از شیشه های نشکن سکوریت به کار برده می شود تا ضمن داشتن زیبایی امنیت و استحکام بالایی برای خودرو به دنبال داشته باشد. مواد اولیه فایبرگلاس برای ساخت اتاق عقب کاپرا همگی مرغوب و استاندارد بوده و در برابر اشعه های خورشید، نفوذ آب و رطوبت و هم چنین خوردگی و پوسیدگی نقاومت بسیبار بالایی دارند.

کابین عقب کاپرا

اتاق عقب وانت مزدا

اتاق عقب فوتون

اتاق عقب فوتون با طراحی مخصوص این خودرو در طرح ها و رنگ های مختلفی ساخته می شود. این اتاق عقب هم از نوع شیشه ای و هم بدون شیشه ساخته شده و جنس مواد اولیه آن از فایبرگلاس مرغوب و باکیفیت است. ضمن آن که عمر مفید آن هم نسبتا طولانی است.  مزیت دیگر این اتاق عقب وزن کم آن است که از این نظر حمل آن با خودرو کار راحتی است. موج خوردگی در آن دیده نمی شود و ظاهر خودرو را هم زیباتر نشان می دهد. برای رنگ آمیزی آن هم از رنگ های متنوع با درخواست مشتری انجام می شود. موکت دیواره داخلی اتاق عقب فوتون کاملا یکپارچه بوده و ظاهر آن همانند داخل اتاق خودرو می شود.

اتاق عقب فوتون

اتاق عقب فوتون

اتاق عقب پیکاپ آمیکو

اتاق عقب پیکاپ آمیکو با توجه به ساختار این خودرو و در مدل های متنوع از جنس فایبرگلاس طراحی و ساخته می شود. شیشه های اتاق عقب این خودرو هم از نوع کشویی و هم ثابت نصب می شود. کابین عقب این خودرو در برابر اشعه خورشید، نفوذ آب و گرد و خاک مقاوم بوده و طول عمر مفید زیادی دارد. روشنایی داخل کابین عقب مطلوب بوده و چراغ سقفی در آن تعبیه شده است. رنگ آمیزی اتاق عقب در رنگ های متنوع و با درخواست مشتری انجام می شود. شکل اتاق عقب این خودرو آیرودینامیک بوده و در سرعت های زیاد تعادل خودرو به راحتی حفظ می شود.

اتاق عقب پیکاپ آمیکو

اتاق عقب پیکاپ آمیکو

اتاق عقب پیکاپ وینگل

اتاق عقب وانت پیکاپ وینگل کاملا با ساختار این خودرو منطبق بوده و در مدل های مختلف طراحی و ساخته می شود. جنس اتاق عقب پیکاپ وینگل از نوع فایبرگلاس مرغوب بوده و دوام و عمر مفید طولانی دارد. این اتاق عقب وزنی سبک داشته و در برابر ضربات مقاومت زیادی دارد. ظاهر شیک و زیبای آن از دیگر از مزایای این اتاق عقب به شمار می رود. هم چنین کانوپی اتاق عقب پیکاپ وینگل در برابر آب و اشعه خورشید بسیار مقاوم است. رنگ آمیزی این اتاق عقب با درخواست مشتری و با رنگ های متنوع انجام می شود. شیشه های این اتاق عقب هم از نوع کشویی و ثابت بوده و رنگ آن هم متمایل به دودی است.

اتاق عقب پیکاپ وینگل

اتاق عقب پیکاپ وینگل

اتاق عقب آریسان

کابین عقب آریسان در مدل های متنوع برای کاربردهای مختلف طراحی و ساخته می شود. ساختار این اتاق عقب آیرودینامیک بوده و تعادل خودرو در سرعت های زیاد حفظ می شود. شیشه ها از نوع کشویی و ثابت بوده و رنگ آن ها می تواند مختلف باشد. جنس اتاق عقب وانت آریسان از فایبرگلاس مرغوب بوده و وزن نسبتا سبکی دارد تا خودرو بتواند راحت تر حرکت کند. این اتاق عقب دچار خوردگی و پوسیدگی نشده و ضد آب و اشعه خورشید است. موکت داخل اتاق هم کاملا یکدست بوده و جنس بسیار مرغوبی هم دارد.

اتاق عقب وانت آریسان

اتاق عقب وانت پراید

وانت پراید خودرویی سبک وزن محسوب می شود؛ از این رو اتاق عقب این خودرو باید با توجه به ساختار این خودرو با وزن سبکی ساخته شود. اتاق عقب این خودرو در طراحی زیبا و مستحکم ساخته شده و کاربردهای مختلفی هم دارد. جنس کابین عقب وانت پراید از فایبرگلاس بوده و از مواد اولیه مرغوبی ساخته می شود. رنگ آمیزی اتاق عقب این خودرو با توجه به درخواست مشتری می تواند رنگ های مختلفی را داشته باشد. دستگیره ها و سایر یراق آلات کابین عقب وانت پراید زیبا و بادوام هستند. شیشه های آن هم سکوریت نشکن بوده که استحکام و زیبایی آن قابل توجه است.

اتاق عقب پراید وانت

اتاق عقب وانت پراید

اتاق عقب پیکاپ گونو

پیکاپ گونو خودرویی است که نخستین بار در سال 2010 در کشور چین ساخته شد. این خودرو در دو مدل تک کابین و دو کابین تولید می شود. اتاق عقب این خودرو با توجه به فضای نسبتا زیاد آن می تواند حجم زیادی را به خود بگیرد. از این نظر برای حمل بار زیاد بسیار مناسب است. جنس کابین عقب این خودرو از فایبر گلاس بوده که دوام و زیبایی آن قابل توجه است. رنگ آمیزی آن هم با درخواست مشتری و در رنگ های مختلف انجام می شود.

اتاق عقب پیکاپ گونو

اتاق عقب پیکاپ گونو

اتاق عقب ایسوزو پیکاپ

کابین عقب ایسوزو پیکاپ کاملا منطبق با ساختار خودرو و به حالت آیرودینامیکی طراحی و ساخته می شود. جنس اتاق عقب پیکاپ ایسوزو از فایبرگلاس مرغوب بوده و زیبایی و دوام زیادی دارد. شیشه های این اتاق عقب سکوریت نشکن بوده و در دو حالت کشویی و ثابت ساخته و نصب می شود. برای رنگ آمیزی کابین عقب این خودرو با درخواست مشتری از رنگ های متنوعی استفاده می شود. قفل ها و یراق آلات کابین عقب پیکاپ ایسوزو زیبا و در عین حال بسیار مقاوم هستند. ضد آب و اشعه خورشید بودن مزیت دیگر این اتاق عقب محسوب می شود.

اتاق عقب ایسوزو پیکاپ

اتاق عقب ایسوزو پیکاپ

 اتاق عقب وانت ال 90

وانت عقب خودروی ال 90 وزن نسبتا سبکی داشته و در مقابل ضربه از مقاومت بالایی برخوردار است. از مزایای دیگر این مابین عقب می توان به ضد آب و اشعه خورشید بودن، ظاهر شیک و زیبا و عمر مفید طولانی آن اشاره کرد. جنس اتاق عقب ال 90 از فایبرگلاس مرغوب بوده و رنگ آمیزی آن هم با درخواست مشتری در رنگ های مختلف انجام می شود. شکل این کابین عقب کاملا آیرودینامیک بوده و تعادل خودرو در مسیرهای پرپیچ و خم و سرعت های بالا حفظ می شود.

اتاق عقب وانت ال 90

اتاق عقب وانت ال 90

اتاق عقب وانت شوکا

اتاق عقب وانت شوکا با طراحی کاملا حرفه ای انجام می شود که پس از ساخت آن بر روی خودرو دقیقا منطبق می شود. جنس این اتاق عقب همانند سایر مدل ها از فایبرگلاس مرغوب بوده که دوام و ماندگاری قابل ملاحظه ای دارد . موکت داخل کابین از نوع مرغوب و یکپارچه بوده که زیبایی داخل کابین را بیشتر می کند. ظاهر اتاق عقب شوکا زیبا بوده و با رنگ آمیزی متنوع و به درخواست مشتری انجام می شود.

وانت شوکا

اتاق عقب وانت شوکا

اتاق عقب نیسان زامیاد

نیسان زامیاد از جمله خودروهای پرکاربرد است که با رنگ آبی در نزد مردم شناخته می شود. اتاق عقب این خودرو با توجه به حمل بار سنگین طراحی و ساخته می شود. به گونه ای که جنس اتاق عقب نیسان زامیاد فلزی بوده و منطبق با استفاده ای که از آن می شود ساخته می شود.

نیسان زامیاد

اتاق عقب نیسان زامیاد

اتاق عقب تویوتا لندکروزر

تویاتا لندکروزر از جمله خودروهای نسبتا بزرگ محسوب می شود که مسلما اتاق عقب آن هم ظرفیت بالایی دارد. این اتاق عقب با ساختار خودرو منطبق بوده و می تواند برای جابجایی بار با حجم زیاد را امکان پذیر کند. جنس اتاق عقب تویوتا لندکروزر از فایبرگلاس مرغوب بوده که استحکام و دوام آن قابل ملاحظه است. رنگ آمیزی آن هم همانند خودروهای دیگر با درخواست مشتری و در رنگ های متنوع انجام می شود.

اتاق عقب تویوتا لندکروزر

اتاق عقب تویوتا لندکروزر

آرمن کابین، پیشرو در ساخت اتاق عقب خودروها

مجموعه آرمن کابین به عنوان نخستین مرکز طراحی و ساخت انواع اتاق و لاینر عقب های خودروهای وانت تک کابین و دو کابین، آتش نشانی، آمبولانس، خودروهای جابجایی معلولین، خودروهای امداد و خدمات شهری، آب و برق و گاز، خودروهای پول رسان،  مدل های خاص خودروهای ون و موارد بسیار دیگر محسوب می شود.

کیفیت، زیبایی  و قمیت نسبتا مناسب کابین عقب های این مجموعه در نوع خود قابل توجه بوده و در مقایسه با رقبای خود توانسته است رضایت تمام مشتریان را به خود جلب کند. اگر شما هم به دنبال مرکزی هستید که خودروی خود را مجهز به اتاق عقب کنید، مجموعه آرمن کابین آماده خدمات رسانی به شما مشتریان گرامی است. از شما دعوت می کنیم نمونه کابین های عقبی که در این مجموعه ساخته و نصب می شود را مشاهده کنید و در صورت نیاز با مجموعه آرمن کابین ارتباط برقرار کرده تا نسبت به سفارش ساخت اتاق عقب مورد نیاز خود اقدام شود. ما در این مجموعه آماده استقبال و خدمات رسانی رضایت بخش به شما مشتریان گرامی هستیم.

5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.